Ako zjednotiť pravicu ?

Autor: Miloš Diežka | 29.8.2012 o 0:53 | (upravené 29.8.2012 o 14:32) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  661x

Dnes stojí slovenská pravicová scéna pred touto zásadnou otázkou a akosi ani jeden jej element na túto otázku nevie jasne odpovedať. Prečo ? Lebo odpovede, ktoré sú správne nechcú počuť. Tak keď už pravica nevie o tom hovoriť, hovorme o tom my. Pokúsim sa načrtnúť scenár fungovania rozdrobenej pravice.

 

Osvietenie ! Pravica dostane rozum a začne fungovať spoločne. Každý dnes hrabe na svojom piesočku a snaží sa byť ten „líder“ s úbohými desiatimi percentami. Robia svoje populárne kroky a snažia sa populistickými cestami, pri zásadných témach, nahnať si voličov. Avšak to sa im nepodarí. Slovenský volič už nie je dieťa a zvlášť ten pravicový na med neskočí. Ako však začať spolu fungovať ? Jedna možnosť sa už ukázala ako nefunkčná. Pravica sa už dokázala kvôli banalitám dvakrát rozpadnúť. Raz odstúpili KDH, potom si nedali povedať SaSkári. Navyše SDKÚ-DS si poslala najväčšiu líderku pravicovej scény Ivetu Radičovú (ako nádej na slušnosť v politike) na predčasný ( a snáď len dočasný) politický „dôchodok“. Iveta dnes odmieta kandidatúru na prezidentské voľby, a čo je horšie, nik o nej z pravicových strán ani len neuvažuje ako o spoločnej kandidátke. Jasný líder pravice dnes neexistuje. Alebo že by sme ho len nepoznali !?

KDH sa každým dňom len diskredituje. Návrh Čarnogurského na prezidenta je úplný omyl a Figeľ má toľko špiny na tričku, že len málokto by ho za lídra vyhlasoval. Ba čo viac, veľmi jej ublížilo vystúpenie Lipšica zo strany. SaSkári sú mladí a slabí a vo veľa veciach stále naivní a Most-Híd si hrabe na svojom piesočku. Obyčajní sú až príliš obyčajní a ich občasné výkriky nás nespasia. Už len jej rôznorodosť napovedá tomu, že oni pravicu dokopy nedajú. A SDKÚ-DS, naša slávna líderka, sa topí vo vlastných straníckych problémoch. Dzurinda a Mikloš sú politicky mŕtvy a Frešo je príliš slabý na to aby dal dokopy svoju stranu, nie to ešte celú pravicu. Prečo sa to Frešovi nepodarí ? Lebo nedáva šance. Jeho vyhlásenia o návrate do regiónov sú na zaplakanie. Návrat do regiónov sa nikdy neudeje tým, že on, tak politicky slabý, bude chodiť po okresných alebo miestnych združeniach strán a snažiť sa riešiť lokálne problémy strany. To je beh na dlhú trať, ktorý sám o sebe nestačí.

Strana SDKÚ-DS sa už nepresadí ak nespraví zásadné zmeny v jej vrcholovom zložení. Už desiatku rokov tu funguje Nová Generácia, pomáha strane, podieľa sa na jej fungovaní. Čo z toho má ? Nič. Dodnes nie je vidieť generačnú výmenu v strane, ba čo viac, jeden z lídrov NGčky už nie je členom SDKÚ DS.

A práve to je spôsob ako ju naštartovať. Regionalizácia politiky môže začať, až keď ľudia ( politici ), dôveryhodní v regiónoch, ľudia, ktorých občania miest a obcí poznajú, začnú prenikať do vrcholovej, parlamentnej politiky. Až tak sa udeje to Frešove – vráťme sa medzi ľudí. To sa však v SDKÚ nestane, pokiaľ sa tam budú zubami nechtami držať ľudia ako Hort a jeho generácia. ( Keď som sa neoficiálne od členov strany dopočul o Hortovi ako potencionálnom kandidátovi na prezidenta, nevedel som či sa smiať, či plakať.)

Čím viac sa pravica štiepi tým je slabšia. SDKÚ-DS, je veľmi zašpinená a preto by s príchodom nového vetra mala prísť aj zmena značky. Ďakujeme strane za to čo spravila, aj ľuďom, ktorí Slovensku pomohli, ale z histórie SDKÚ žiť nebude. Mať tak moc meniť veci, zmenil by som názov strany na SDÚ-DS ( strana demokratickej únie - demokratická strana), nech je jasne vidieť, že ide o stredopravú ani liberálnu ani konzervatívnu stranu, ktorá do únie zjednocuje všetky tie malé fragmenty pravicovej scény, a ako DS dáva jasne najavo, že jej ideológiou je demokracia ! Prečo radšej, keď má niekto iný názor v strane, nechce byť len krídlom ale chce založiť stranu vlastnú. To je tretia zásadná vec, aby v strane fungovali rôzne názorové krídla, ale stále pod jednou značkou. To je úlohou strany aby takéto prostredie fóra vytvorila.

Sú však straníci ochotní pristúpiť na generačnú výmenu? Sú ochotní pristúpiť na zmenu značky ? Chcú skutočne vytvoriť alternatívu voči červenému smeráckemu valcu ? Záleží im vôbec na budovaní demokracie ? Pochopí aj Lipšic, že vytvorenie ďalšej strany zas len oslabí tie pravicové a viac a viac oslabí pravicu na Slovenku ?

Je čas sa na to pozrieť, lebo ak utrpí pravica porážku v župných voľbách, utrpí ju aj vo voľbe o prezidenta a úplne celé Slovensko pokryje červená plachta s obrovskou značkou SMER-SD, na čele s vysmiatym Róbertom Ficom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Psychologička: Urážky sú pozitívne, vďaka nim sa rozvíjame

Ste precitlivený, citlivý alebo máte, naopak, problém vôbec emócie prejaviť? Všetky tieto situácie ukazujú, aký je váš emočný kvocient.

PLUS

Ako naši turisti objavovali Západ. S igelitkami a klobásami

Žiadne utrpenie nebolo prekážkou, hodiny v autobusoch prespievali.

ŠPORT

Liga majstrov by sa mala premenovať na CR7, tvrdí Ronaldo

Odíde do Paríž Saint Germain?


Už ste čítali?